Havayı idealize ediyoruz
Kütüphane
akuakultur-ve-balik-sektöründe-ozon
AKUAKÜLTÜR VE BALIK SEKTÖRÜNDE OZON

Su ürünleri işleme uygulamalarında ozon kullanımı, diğer birçok gıda işleme endüstrisinde olduğu gibi koku kontrolü arayışında harika bir araç olduğunu kanıtlamıştır. Ticari deniz ürünleri endüstrisinde ozon için birçok tarımsal gıda endüstrisinden daha fazla potansiyel kullanım alanı vardır. Ozon, balık yetiştiriciliği (su ürünleri), depolama, ozonlanmış buz ve işleme sırasında koku kontrolü için faydalıdır..


Su ürünleri işlemede ozon kullanımının avantajları

Akuakültürde ozon kullanımı, kuluçkahanelerde, yetiştirme havuzlarında (deniz ürünlerinde bazı uygulamalar) ve bazı su ürünlerinde koku giderimi sağlayarak tesislerdeki koku yoğunluğunu azaltmada etkili olmuştur.

Ozon, su içine uygulanıp dondurularak buz haline getirilir. Bu ozonlanmış buz, raf ömrünü uzatmak ve daha taze, daha iyi görünen bu ürünleri alıcıya ulaştırmak için balığın depolanmasında kullanılır.

Tükettiğimiz balığın büyük kısmı okyanusta, haftalarca denizde kalabilen büyük balıkçı tekneleri tarafından toplanır. Piyasadaki yüksek kaliteli balık ürünlerini korumak için, yolculuk sırasında erken toplanan ve depolanan balıklar için bu gemilerde ozonlu buz kullanılır.

Su ürünleri işleme, özellikle kurutma işlemi sırasında nemi ve kokuyu dış mekanlara salar. Aynı zamanda balık yemi üretiminde de koku yükü artmış olur. Bu potansiyel koku çevresel şikayetlere neden olur. Ozon, birçok uygulama için endüstriyel koku kontrolünde yaygın olarak kullanılır. Ozonu güvenli bir şekilde uygulamak için çeşitli yöntemler vardır. Asıl amaç, iç ve dış hava kalitesini iyileştirirken, işçi güvenliğini korumaktır.