Havayı idealize ediyoruz
Kütüphane
kanatli-hayvan-sektorunde-ozon-kullanimi
KANATLI HAYVAN SEKTÖRÜNDE OZON KULLANIMI

Hava işleme olarak ozon, kanatlı hayvan endüstrisinde, yumurtaların depolanmasından ve kuluçkalanmasından, sağlıklı kuşların üremesine kadar, kanatlı hayvan ve et ürünlerinin etkili bir şekilde işlenmesi, depolanması ve taşınması için kullanılır. Ozonlu su et ve ekipmanı yıkamak, koku kontrolünü sağlamak ve raf ömrünü uzatmak için kullanılır.


Ozon kullanmanın en önemli avantajı, daha hızlı ve daha reaktif olması ve hiçbir kimyasal kalıntı bırakmamasıdır. Bir alanda yüksek konsantrasyonlar kullanıldıktan sonra bile, personelin o alanda sağlık riski olmadan çalışması hemen mümkündür.


Kanatlı hayvan sektöründe ozonun genel uygulamarı sonucunda;


Ozon, birçok uygulama için endüstriyel koku kontrolünde yaygın olarak kullanılır. Ozonu güvenli bir şekilde uygulamak için çeşitli yöntemler vardır. Asıl amaç, iç ve dış hava kalitesini iyileştirirken, işçi güvenliğini korumaktır.


Ozonlu su, kümes hayvanlarının ve soğuk suların oluşturmuş olduğu kokuları gidermede etkilidir. Karkaslar yıkandığında mikroorganizmaların oluşturduğu koku oranının azaldığı ve işlenmiş suyun ışık geçirgenliğinde bir artış gözlenmiştir.


Ozonlanmış suyun karkasları yıkamak için kullanılması, önemli bir renk kaybı veya tat kaybı ile sonuçlanmamaktadır.


Kanatlı hayvanların buzdolabında saklanması sırasında ozon kullanımı, flora üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir ve sonuçta, buzdolabında saklanan kümes hayvanlarının kullanım ömrünü uzatır.


Ozon jeneratörlerinin sektörde kullanımın diğer avantajları;


Ozon inkübasyon odalarını temizlemek, etmek, yumurta kabuğu yüzeylerinde toksik birikmeye neden olan kimyasalların kullanımını ortadan kaldırmak ve inkübatörlere beslenen havayı iyileştirmek için kullanılır.

Gece gündüz çalışan personel kıyafetlerini ve ayakkabılarını temizlemek, personel tuvaletlerinde oluşabilecek kokuları gidermek, ekipman, makine ve ambalaj malzemelerini temizlemek için de kullanılır. kullanılabilir.kullanılır.

Kanatlı hayvan ürünlerinin buzdolabında saklanmasında etin raf ömrünü artırmak ve bozulmasını önlemek için uygulanır.

Büyüyen kuşlar, gaz olarak belirli dozda ozona maruz kaldıklarında ağırlıkları %18'e kadar artar ve cilt renkleri iyileşir. Ozon; amonyak gazlarını, metan ve karbondioksiti okside ederek hayvanlar ve çalışanlar için daha sağlıklı bir ortam oluşturur.

Ozonlanmış ortamda tutulan kuluçkalık tavuklarda, yumurta miktarında artış, patojenik hastalıklarda düşüş ve temizlikte kimyasalların toksik birikiminin önlenmesi nedeniyle yumurta kabuğunun daha güçlü bir kıvam görülür.

Ozon Jeneratörlerinin firmaya sağlayacağı diğer yararlar ise;


Ozon, sümük ve tortu birikimini azaltır veya yok eder
Ozon kireçlenmiş kalıntı birikimini azaltır veya yok eder
Ozon faydalı filtre ömrünü arttırır
Sudaki çözünmüş oksijen, kuşların ısıya toleransını arttırır