Havayı idealize ediyoruz
Kütüphane
alis-veris-merkezlerinde-ozon-kullanimi
ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE OZON KULLANIMI

Yaşadığımız çağda insanlar zamanının çoğunu alışveriş merkezlerinde geçirmektedir. İklimlendirilmiş ortamlarda daha kaliteli ve temiz hava olduğu iddiasının aksine; iç mekân havası dış mekan havasından daha kirlidir. EPA tarafından listelenen ilk beş çevresel risk arasında iç mekân havasının da olduğu belirtilmektedir.


Alışveriş merkezinde kirleticiler çok fazladır. İç ortamın kontaminasyonu (bulaştırma) bakteriler, mantarlar, küf ve virüsler tarafından ortaya çıkan; havanın dolaşımıyla daha çok yayılan semptomlarla ilgilidir. Bu kirletici maddeler gözlerde tahriş, burun ve boğazın tıkanması, baş ağrısı, baş dönmesi ve yorgunluk gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.


Alışveriş Merkezlerinde kullanılacak Ozon Jeneratörleri;


  • HVAC sistemi için iç ortam hava kalitesini arttırır ve enerji verimliliği sağlar.
  • Yemek bölümlerinde kullanılan ozon jeneratörleri kokuları giderir.
  • Genel tuvaletlerde kullanımıyla hem dezenfeksiyon hem de koku giderimi sağlanır.
  • Alışveriş merkezlerinin çöp odalarında kesin koku giderimi sağlar. Bakteri oluşumunu önler.

HVAC Sistemlerinde Ozon Kullanımı:

Alışveriş merkezlerinde başlıca kirleticiler;


En önemli koku yapıcı Uçucu Organik Bileşiklerdir. Bunlar; yapı malzemeleri, temizleyiciler, plastikler, ahşap ürünleri, boyalar, halılar, parlatıcılar, oda kokuları, vb. İç ortam havasında yoğun bulunması halinde alerji, astım, göz ve nazal tahriş, solunum yolları rahatsızlıklarına ve kokuya neden olur.


Koku problemi hem irrite edici hem de tahriş edici semptomlar oluşturur. Gıda kokuları, vücut kokuları, temizlik malzemeleri kokuları, küf ve mantarların sebep olduğu kokuların ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir.


Tüm bu semptomlara “HASTA BİNA SENDROMU” denir.


Hasta bina sendromuyla ilgili; AHU sistemleri uçucu organik bileşiği seyreltmek, CO2 miktarını kabul edilebilir sınırlar içine çekmek için sisten dışından hava alır.


Bu temiz hava iç kalitesini (IAQ) geliştirmek için gereklidir. Bunun ise maliyeti yüksektir. Çünkü dışarıdan alınan havanın oda sıcaklığına kadar soğutulması gerekir. Dışarıdan sisteme alınan taze havanın bir maliyeti vardır ve enerji tüketimini arttırır.


  • Nemi soğutmak için %60
  • Azotu soğutmak için %28
  • Oksijeni soğutmak için %12

Yaklaşık olarak 150 cfm taze havanın soğutulması 1 ton soğutma yükü gerektirecektir. ASHRAE, 1894 yılında kurulmuş olan bina tesisat sistemleri, enerji verimliliği, iç hava kalitesi sürdürülebilirlik alanlarında çalışan ve standartlar oluşturan bir dernektir.


ASHRAE standardı;

  • Kişi başına minimum 15 cfm temiz hava
  • Sigara içiliyorsa minimum 30 cfm temiz havadır.

ASHRAE iç ortam havasındaki kimyasal kirleticiler giderilirse dışarıdan alınan temiz havadaki azalmayı onaylar.


Ozon Jeneratörleriyle Uçucu Organik Bileşim oksidasyonu temiz havadan alınan oksijenle değil; ozon tarafından yapılır. Ozon oksijenden daha güçlü bir oksitleyici ajandır. Daha güçlü bir oksidan ortamda varsa daha az güçlü oksidan oksidasyon yapamaz. Böylece temiz havanın oksijeni korunur. Temiz hava girişi azalır. Taze hava ihtiyacı kişi başına 5 cfm’ ye veya altına düşer.


Ozon Jeneratörleri alışveriş merkezlerinde, hotellerde, HVAC sistemlerinin kullanıldığı tüm ortamlarda koku yoğunluğunu düşürerek, iç mekan hava kalitesini iyileştirmek ve enerji verimliliğini sağlamak için daha sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.


Alışveriş Merkezlerinde Yemek Kokularının Giderilmesi için Ozon:

Self-servis yemek alanları, onlarca satıcının aynı anda yiyecek faaliyetlerini hazırlaması ve servis etmesi alışveriş merkezinin her yerinde koku oluşmasına, yayılmasına neden olur. Kokunun giderilememesi halinde yemek kokuları, bulaşık küfleri ve çöplerde gelen küflerin oluşturduğu kokular koku yükünü arttırır. Aynı zamanda bu kirleticiler HVAC sistemine girerek alışveriş merkezinin genel havasına yayılır.


Ozon Jeneratörleri bu kokulardan kurtulmanın en iyi yoludur. Kullanımı kolaydır, az bakım gerektirir ve yıllarca dayanır. Ozon; küf, duman, ter, çöp ve yiyeceklerden kaynaklanan kokuların giderilmesinde kullanılacak en iyi çözümdür.


Koku sorununu önlemek için HVAC-AHU kanalına ozon jeneratörleri kurulabilir. Hem pişirme kokusu azalır hem de genel havalandırma sistemine yayılma şansı olmadan yağ birikimi önlenir.


HVAC sisteminde ozon jeneratörü kullanımı sadece kokuyu önleyerek iç hava kalitesini iyileştirmez. Aynı zamanda enerji tüketiminde %20’ye kadar tasarruf sağlar.


Alışveriş Merkezlerinde Tuvalet Kokusunun Giderilmesi için Ozon:

Tuvaletler alışveriş merkezlerinin tercih edilmesi için büyük etkiye sahiptir. Hem hijyenik hem de temiz olması, koku sorununun yaşanmıyor olması gerekir.


Genel tuvaletlerde ozon kullanımı bakteri ve küf oluşumunu engeller ve istenmeyen kokuları engeller.


Genel tuvaletlere yerleştirilecek olan ozon jeneratörleri; kokuları gidererek misafirler için mümkün olan en konforlu ortamı yaratır. Tuvalet kokularını etkisiz hale getirir.


Alışveriş Merkezlerinde Çöp Odaları Kokusunun Giderilmesi için Ozon:

Alışveriş merkezlerinde çöp odaları çok yüksek koku alanıdır ve çoğu kimyasalın çözemeyeceği kadar zor kokulardır.


Çöp kutuları, çöp kompaktörleri, çöpler haznesinden çıkartıldıktan sonra bile sürekli kalıcı kokulara sahiptir. Çoğu kimyasal temizleme ve hava temizleme ürünleri çöp kokusunun aktif giderilmesi konusunda çözüm üretememektedir.


Çöp odalarında Ozon jeneratörlerinin kullanılması, çöp kokusunun giderilmesinde ideal çözümdür. Odaya ozon jeneratörü kurulmasıyla hava kontrol ünitesi kanalları ve egzoz takılması ihtiyacı azalır.