Havayı idealize ediyoruz
Kütüphane
cop-islemede-ozon
ÇÖP İŞLEMEDE OZON

Koku insanlara yakın ve büyük miktarlarda salındığında sorun yaratır. Atık yönetimi tesisleri için tüm çöp kamyonları atıklarını büyük depolama konteynerlerine boşaltmak zorunda kalırlar. Çöpleri kamyonlardan taşıma işlemi için taşıma kayışı sistemi kullanılır.


Tesislerde, dahili atık depoları, yakma için sürekli bir yem sağlamak için çeşitli miktarlarda depolanır. Bu noktada çöpler büyük yarı açık odalarda işlenir, düşen çöp, vinçlerden gelen hareketler ve taşınım akışları ile hava karıştırılır. Bu büyük odaların kapatılması zordur ve kolay yükleme ve kullanım için yarı açık olması gerekir. Koku yayılmasını sınırlamak için atık tankta işlemden geçirilebilir veya büyük havalandırma sistemleriyle yer değiştirebilir.


Geniş açık odalardaki kokuları azaltmak için mevcut teknolojiler azdır. Doğrudan çöp üzerinde kullanılabilecek arıtma işlemleri arasında, atıkların koku giderilmesi için uyarlanmış bakteri çözeltileri gibi farklı çözeltilerle püskürtülmesi yer alır.


Su sistemlerine dayanan teknolojiler, çöpün nem içeriğini arttırmakta, bu da ağırlık artışı ve organik bileşiklerin işlemi durdurmadan temizlenemeyen çatlaklara ulaşması zorluğuna neden olarak rahatsızlıklara neden olmaktadır. Ayrıca aktif çözelti satın alınmalı, depolanmalı ve sürekli bakım yapılmalıdır.


Klasik koku yakalama tekniği olan aktif karbon kullanımı, kokunun azaltılmasında iyi performans gösterir. Maliyeti yüksektir ve insan gücü ile birlikte depolanmasını ve değiştirilmesini gerektirir.


Çöp işlemede kullanılan teknolojileri karşılaştırırsak;

OZONISLAK TEDAVİAKTİF KARBON
Bakım FrekansıDüşükYüksekYüksek
SarfYokYüksekYüksek
Basınç KaybıDüşükDüşükYüksek
Enerji MaliyetiYüksekDüşükDüşük
İşgücüDüşükYüksekYüksek

Ozon, geniş açık odalardaki kokuları tedavi etmek için en iyi çözümdür. Büyük depolama alanlarında, tank havasının sürekli olarak arıtılması için ozon kullanılabilir, böylece açıldığında daha az koku açığa çıkar.


Ozon havadan daha yüksek bir yoğunluğa sahip olduğundan, yüksek oranda enjekte edilebilir ve çöplerle temas ettiğinde kokulu bileşiklerin oksitlenmesine neden olur. Aynı zamanda bakterileri de öldürür. Ozonlama yönteminin kullanılması, depolama ve değiştirme işlemlerini ortadan kaldırır. Yerinde üretilen ozon istenildiği zaman arttırılır ya da durdurulur.


Doğru kurulumda enjeksiyon, odadan çıkan nihai ozon düzenleme sınırlarının altında olacak şekilde yerleştirilir. Ozonun bu şekilde kullanılması bakteri üremesini de engeller ve havadaki mikroorganizmaları önemli ölçüde azaltır, Güvenliği sağlamak için, kilit konumlarda güvenlik limitlerinin üzerindeki ozon konsantrasyonlarına ulaşıldığında, ozon üretimini uyaran ve kapatan ozon sensörleri kurulur.