Havayı idealize ediyoruz
Kütüphane
gida-isletmerinde-ozon-kullanimi
GIDA İŞLETMELERİNDE OZON UYGULAMALARI

Üçlü bir oksijen şekli olan gaz ozon, belediye suyunun ve şişelenmiş suyun arıtılması gibi uygulamalarda yıllardır kullanılmaktadır. Aslında, 1893'ten beri içme suyunda sanitasyon amaçlı, 1909'dan beri etlerin soğuk depolanması için bir gıda koruyucu olarak kullanılmış ve 1939'da meyvelerin depolanması sırasında maya ve küf oluşumunu engellediği bulunmuştur. Ozon, mikroorganizmalara sistemik bir zehir gibi davranmaz, daha çok onları oksidasyon yoluyla yok eder. Sonuç olarak, bir mikroorganizmanın oksidasyona karşı herhangi bir direnç oluşturması imkansızdır. Günümüzde ozon teknolojisi, yiyecek ve içecek endüstrisinde ek bir müdahale noktası olarak etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.


Ozon gazı genellikle yerinde bir elektrik yükü üzerinden bir jeneratör tarafından veya aynı işlemi kullanan oksijenden üretilir. Gaz suya pompalanır ve ozonlu su durulama, buğu, sprey veya banyo olarak kullanılır. Ozon, normal oksijene ayrılmadan önce sadece birkaç dakika hayatta kalır.


Ozon bakımından zenginleştirilmiş su, mikropları klor kadar etkili bir şekilde öldürür ve yerinde üretildiğinden, personelin sanitasyon için sert kimyasalları kullanma, karıştırma ve elden çıkarma gereksinimlerini ortadan kaldırır. Ayrıca, ozon kolayca oksijene döndüğü için, temas yüzeylerinde kalıntı bırakmayan bir son üründür. Ozonla zenginleştirilmiş su doğrudan zeminlere, drenajlara, duvarlara, ıslanabilir ekipmanlara, tanklara (harici ve içten) püskürtülebilir ve elde tutulan veya düşürülen, düşük basınçlı püskürtücüler bulunan mobil veya merkezi sistemler yoluyla temiz odalar üzerine püskürtülebilir. Zamanla, gıda tesislerinde sanitasyon için ozon suyunun kullanılması biyofilmi temizler ve / veya önler. Ek olarak, ortaya çıkan akış suyu son derece temizdir ve zaman içinde genel mikrobiyal yükü azaltarak genel bitki sağlığını iyileştirir.


Ağustos 2000'de sunulan bir Gıda Katkı Dilekçesi'ne cevaben, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ozonun Gaz ve Sulu Fazlarda Gıdaların Arıtılması, Depolanması ve İşlenmesi için Antimikrobiyal Bir Madde olarak kullanılmasını resmi olarak onayladı. Onay, 26 Haziran 2001 tarihinde yayınlandı. 21 Aralık 2001'de, ABD Tarım Güvenliği ve Denetleme Servisi (USDA / FSIS), ham üründen et ve kümes hayvanlarıyla temas halinde ozon kullanımını onayladı. Paketlemeden hemen önce taze pişmiş ürünler ve ürünlere kadar gıdaların doğrudan temasla korunmasına, ozon ayrıca bir gıda şirketinin temizlik işlemlerinin bir parçası olarak gıda işleme ekipmanlarına ve gıda dışı temas yüzeylerine de uygulanabilir.


Gıdaların doğrudan temasla korunmasında ozon kullanımıyla ilgili olarak, birçok farklı gıda ürününde mikrobiyal yük azaltma işleminden raf ömrüne kadar faydalar gösteren birçok çalışma yapılmıştır. Örneğin, Strickland Produce Co., taze salatalarını işlemek için ozon ve filtreleme sistemi kullanmaktadır ve sistemin daha fazla gıda güvenliği güvencesi sağladığını, raf ömrünü artırdığını ve tesisin su kullanımını önemli ölçüde azalttığını bildirmiştir. North Coast Seafood Co.’nun balık işleme için ozon sisteminden elde edilen sonuçlar, beyaz balıkların raf ömründe yaklaşık% 50 artış olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, Kraft Foods tarafından kumandayı paketleme odasının girişinde kontrol etmek için takılan ozon ve ultraviyole (UV) ampulleri birleştiren iki hava işleme ünitesi, küfte %80'den daha iyi bir azalma sağlamıştır.