Havayı idealize ediyoruz
Kütüphane
sebze-uretiminde-ve-korunmasinda-ozon
SEBZE SEKTÖRÜNDE OZON

Ozonlu su, meyve ve sebzeleri yıkamak için uygun bir yoldur ve geleneksel temizlik maddelerine karşı avantajları vardır. Bunlar:


Sudaki çözünmüş ozon seviyesi ORP (Yükseltgenme İndirgenme Potansiyeli) ölçümü kullanılarak doğru ve basit bir şekilde kontrol edilebilir.

Ozonun temizlik etkisi suyun pH seviyesine bağlı değildir.

Ozon, tadı etkileyebilecek veya raf ömrünü azaltabilecek ürün üzerinde hiçbir kalıntı bırakmaz.

Ozon, gerektiği gibi üretilir ve bu nedenle özel bir depolamaya ihtiyaç duymaz.

Ozon'un devam eden kimyasal alım ya da elden çıkarma maliyetleri yoktur.

Ozon suda hiç tortu bırakmaz.


Soğuk depolamada ürünün raf ömrü de gaz ozon kullanılarak uzatılabilir. Soğuk hava deposundaki havadaki ozon, havadaki ve ürün yüzeyindeki mikroorganizmaların büyümesini geciktirebilir. Zamanla mikrobiyal yük azalır.


Soğuk hava ortamında bulunan toz tanecikler üzerlerinde mikrop barındırır ve havada yüzer durumdadır. Büyük tanecikler yerçekimi etkisi ile düşseler de, küçük tanecikler havada kalır. Açık havada çok düşük de olsa bulunan ozon gazı, bu tanecikleri birleştirerek çökmesini sağlar. Kapalı mekanlarda ozon gazı hiç bulunmadığı için bu işlem meydana gelmez. Ozon yapay olarak üretilip ortama verildiğinde bu taneciklerin çökmesi sağlanabilir.


Soğuk hava depolarında hem temizliği sağlar hem de meyve ve sebzelerin kendilerine has kokularının birbirine karışmasını önler.


Ozon, bazı meyvelerden çıkan ve olgunlaşma sürecini hızlandıran etilen gazının parçalanmasında da etkilidir. Etilen gazının azaltılması, aynı alanda tutulan karışık ürünün olgunlaşma etkisini etkili bir şekilde azaltır.